W życiu jak w bajce – wszystko może się wydarzyć, tylko podczas gotowania rzadko pomagają szczury. Mi udało się zrobić ratatuj (fr. ratatouille) jak w filmie animowanym o tym samym tytule, a przepisem podzieliłem się poniżej.
Stara dobra kuchnia francuska
Zwyczajowo ratatuj to po prostu tradycyjny prowansalski gulasz warzywny (czyli taki raj dla wegetarian). Wywodzi się z Francji i jest daniem szybkim i prostym do przygotowania. Słowem kroisz wszystko co masz pod ręką w dużą kostkę, podsmażasz, wrzucasz do gara, dodajesz pomidory i zioła prowansalskie (w dużym uproszczeniu)… trochę jak bardziej znane w Polsce leczo. To zapewne nie starczyło by dla krytyka kulinarnego jak Anton Ego, jednak Wasi goście mogą być zachwyceni. Taką formę ratatuja wykorzystuję w kuchni, kiedy stanowi dodatek do dania głównego.
Ratatuj jako przystawka
Troszkę inaczej ma się sytuacja, kiedy ratatuj ma stanowić odrębne danie. Oczywiście możemy jak w domu położyć wszystko do głębokiego talerza i podać świeżą bagietkę. Ja jednak sprawdziłem jak zostało to wykonane w restauracji Auguste Gusteau. Okazuje się, że przygotowanie dania w ten sposób nie jest takie trudne. Wystarczy wszystkie składniki rozłożyć jeden obok drugiego, tak aby na siebie nachodziły. Ważne jest, aby każde warzywo było cienko pokrojone na plasterki – możemy do tego wykorzystać np. krajalnicę do chleba.
Może warto raz na jakiś czas zabawić się i poczuć się jak Linguini z Ratatuj w swojej kuchni. Poniższy przepis przeprowadzi Was przez ten nieskomplikowany proces.
Co potrzebujemy
Składniki:
- 1 papryka czerwona
- 1 papryka żółta
- 700g pomidorów
- 2 czerwone cebule
- 3 ząbki czosnku
- 2 cukinie
- 1 bakłażan
- oliwa z oliwek
- 100 ml czerwonego wina
- 100 ml bulionu jarskiego
- sól, pieprz, cukier
- zioła prowansalskie
Jak przygotować
Sposób przygotowania:
- Wszystkie warzywa myjemy i kroimy na cienkie plastry (można na krajalnicy do chleba). Paprykę oczyszczamy i filetujemy (kroimy na mniejsze i cieńsze kawałki mniej więcej wielkości pozostałych warzyw).
- Czosnek siekamy na plasterki.
- Warzywa układamy na przemian na blasze wkładając pomiędzy co jakiś czas plasterek czosnku.
- Posypujemy solą, pieprzem, odrobiną cukru i ziołami prowansalskimi i winem i bulionem
- Pieczemy 25 minut w temperaturze 180 stopni (kontrolujcie czy w Waszym piekarniku nie trzeba niższej temperatury ;))
- Po pieczeniu najłatwiej zwijać w rękawiczkach jednorazowych, i układać z pomocą ringu (ring nieobowiązkowy, ale pomaga rozepchnąć warzywa i ustabilizować).
- Do dekoracji można użyć pesto bazyliowego (przepis tutaj) i kiełków. Wszystko podlać sosem z blachy.
Wskazówka…
Nie musisz się bawić, jeśli nie chcesz osiągnąć takiego efektu. Ratatouille to potrawa jednogarnkowa. Możesz wszystkie warzywa pokroić w kostkę podsmażyć na dobrze rozgrzanej patelni, zalać winem, odgarować, dodać bulionu, przyprawić i chwilę pogotować. Będzie również przepyszny 🙂