Idealny stek z polędwicy wołowej

Steki wołowe to prawdopodobnie druga z najbardziej znanych w Polsce dań mięsnych (zaraz po schabowych) i pierwsze, które przychodzi na myśl o wołowinie.

Żeby zrobić idealny stek wystarczy dobre mięso, sól, pieprz, olej i odrobinę czułości… Tak… Polędwica wołowa potrzebuje odrobinę czułości, za którą wynagrodzi Cię doskonałym smakiem.

Jeśli zatem wybrałeś dobre mięso, najlepiej polędwicę wołową, to w następnej kolejności powinieneś przygotować mięso do obróbki termicznej. Jak to zrobić – przepis na idealnego steka wam podpowie 😉

Porcje:
4
Czas:
30 min
Trudność:
Średnie
Koszt:
Średni

 

Co potrzebujemy

Składniki:

 • 1kg polędwicy wołowej
 • sól, pieprz
 • mieszanka 5 pieprzów – młotkowana
 • olej
 • zielony pieprz
Jak przygotować
 1. Polędwicę oczyść dokładnie z błon i nadmiaru tłuszczu z zewnętrznej warstwy.
 2. Podziel mięso na cztery, grube steki o wadze ok 240g.
 3. Każdy z kawałków delikatnie rozciągnij ugniatając w rękach palcami (bardzo ważny etap – nie rozbijamy młotkiem, tylko pracujemy palcami 😉 ).
 4. Dość obficie posól, polej olejem i wmasuj sól w każdy kawałek mięsa.
 5. Boki obtocz w młotkowanym pieprzu (w ten sposób unikniesz problemu przypalania się pieprzu i nadasz stekowi fajny wygląd oraz super smak).
 6. Smaż na grillu lub dobrze rozgrzanej patelni (może być grillowa) przez 3 min z każdej strony.
 7. Po usmażeniu odstaw mięso na 5-10 min zawinięte w folii aluminiowej.
 8. Podawaj z zielonym pieprzem, sosem barbecue, pieczeniowy lub innym.

Na zdjęciach kolejno: z ziemniakami owiniętymi boczkiem wędzonym, oraz z pastą z czerwonej fasoli i grillowanymi warzywami.

Czy wiesz, że…

Uznaje się, że idealny stopień wysmażenia mięsa osiąga się po smażeniu 1 min/1 cm mięsa z każdej strony (trzy-centymetrowy stek smażyłby się po 3 min z każdej strony).

Podpowiedź…

Steki będą jeszcze lepsze, gdy wcześniej zamarynujesz mięso. Do marynaty możesz użyć np. rozmarynu i oliwy z oliwek, lub czosnku, rozmarynu, oliwy z oliwek i sosu sojowego.