Lekki śmietankowy deser pochodzący z północnych Włoch będzie idealnym otwarciem wiosny. Zanim zakończy się kwarantanna i będziemy mogli wyjść na lody włoskie z budki, warto uprzyjemnić sobie życie Panna Cottą. Pobyt w domu spowodowany panującym w Europie korona wirusem może być czasem relaksu i przyjemności.

Oto przepis na błyskawiczny deser, gdzie najwięcej czasu zajmuje oczekiwanie na stężenie galaretki. Panna Cotta z wanilią jest bowiem specyficzną odmianą galaretki stworzonej ze śmietanki i mleka. Przepis wypróbowałem osobiście w restauracji i cieszy się uznaniem wielu klientów. Do wykonania nie używam cukru wanilinowego, ale naturalnej laski wanilii. Co prawda jest to opcja droższa, ale różnica w smaku odczuwalna. Co ciekawe, różnica w cenie na porcję przy użyciu naturalnych składników wynosi zaledwie 40 groszy. Dlatego uważam, że Panna Cotta powinna zostać wykonana z użyciem laski wanilli. Poniżej przedstawiam moją propozycję 🙂

Porcje:
6
Czas:
30 min
Trudność:
Łatwe
Koszt:
Niski
Co potrzebujemy

Składniki:

  • 0,400 kg Śmietanki 36%
  • 0,400 kg Mleka 3,2 %
  • 0,150 kg Cukru
  • 1 laska wanilii
  • 0,015 kg żelatyny
  • sos malinowy
  • maliny, borówki
Jak przygotować

Metoda wykonania:

  1. Do śmietany, mleka, cukru dodać rozciętą wzdłuż laskę wanilii. Podgrzać wszystko w garnku, nie gotować.
  2.  Żelatynę namoczyć. Kiedy śmietana i mleko będzie gorące wybrać laskę wanilii, nożykiem wybrać ziarnka wanilii do garnka. Rozpuścić żelatynę w gorącym płynie i rozlać do pucharków lub foremek.
  3. Wszystko schłodzić i poczekać, aż zastygnie.

Smacznego 🙂

Wskazówka!

Panna cotta świetnie komponuje się z kwaśnymi owocami. Nie polecam wykorzystywać słodkich dżemów. Lepiej samemu zrobić mus, dodać do niego trochę agaru i po zastygnięciu wszystko zmielić blenderem lub za pomocą termomiksa.