7 pytań dotyczących wegetarianizmu na które musisz poznać odpowiedź

Mała prowokacja😉. Znam mnóstwo wegetarian, dobrych ludzi, którzy z różnych powodów nie spożywają mięsa, a niektórzy także produktów odzwierzęcych. Co więcej sam przez tydzień również byłem wegetarianinem (taki test woli i próba pobudzenia kreatywności). Nie powiem, że była to droga przez mękę – dobrze zaplanowana dieta wegetariańska może być smaczna i pożywna, ale pobudziło mnie to do zastanowienia, dlaczego ludzie decydują się na tak drastyczne ograniczenie całkiem wartościowych produktów… Oto moje spostrzeżenia:

1. Dlaczego nie jeść mięsa?

 • Cóż… wydaje się, że mięso jak i inne produkty mogą smakować lub nie… To trochę jak z pytaniem dlaczego nie jesz szpinaku czy innych warzyw.
 • Z przyczyn ideologicznych Nie jest tajemnicą, że mięso jest produktem pozyskiwanym ze zwierząt, które najpierw trzeba zabić (tak wiem, że na półce w sklepie to tak nie wygląda 😉 ). Osoby bardziej wrażliwe mogą z tego powodu zrezygnować z konsumpcji czworonogich przyjaciół (chyba wszechobecna znieczulica mnie dotknęła… 😀 )
 • Bo nie… to ciekawa odpowiedź, ponieważ pasuje do wielu pytań, trudno jednak odmówić jej racji 🙂

2. Czy wegetarianizm jest zdrowy?

 • Więcej światła na ten temat rzuca określenie dieta wegetariańska – jak każda dieta może wpłynąć pozytywnie na zdrowie, jeśli będzie dobrze zbilansowana. I tutaj wegetarianie nie różnią się specjalnie od większości śmiertelników :). Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy jak właściwie ułożyć dietę…

3. Czy wegetarianie jedzą pizzę?

 • Może będziecie zaskoczeni, ale … TAK :). Co więcej nawet weganie mogą ją jeść, ponieważ większość przepisów na pizzę nie zawiera jajek. Zapytacie: a drożdże? Czy weganie jedzą drożdże? Drożdże choć żywe, są grzybami. Dlatego wegetarianie je jedzą. Nie zaliczają ich do zwierząt.
 • Ale… Nie proponujcie przyjaciołom zwierząt pizzy z salami 😀

4. Czy wegetarianizm to choroba?

 • każdy wariat twierdzi, że jest normalny ;). Ale czy są na świecie ludzie normalni? Niektórzy twierdzą, że są tylko nieprzebadani…
 • A tak serio – wegetarianizm to co najwyżej skutek choroby – jeśli wynika z lęków i fobii lub innych zaburzeń.
 • Z drugiej strony może stać się przyczyną niedoborów, jeśli dieta nie będzie mądrze ułożona. To samo zresztą może dotyczyć tradycyjnych diet.

5. Czy wegetarianie jedzą coś innego niż przystawki?

 • do dzisiaj się nad tym zastanawiam… Może trudno nazwać owsiankę przystawką, ale mimo wszystko mi tam czegoś brakuje…

6. Czy dieta wegetariańska jest tania?

 • Koszt takiej diety jest porównywalny z tradycyjną. W miejsce mięsa musisz dodać substytuty, nie zawsze najtańsze.

7. Co zrobić, aby dieta roślinna nie stała się monotonna?

 • pogłębiaj wiedzę na temat dostępnych produktów, zamienników i sposobów przygotowania potraw. Nic bardziej nie ogranicza niż brak wiedzy…

Podsumowując… Wegetarianie to tacy sami ludzie jak my, tylko nie jedzący mięsa… Jeśli interesujesz się tą dietą zdobądź dokładną wiedzę na temat zdrowego żywienia. Nie myśl, że co cię nie zabije to cię wzmocni. Skutki złego sposobu odżywiania są widoczne po latach. Jeśli zdobyłeś już wystarczającą wiedzę i jesteś w stanie zrezygnować z soczystego steka to życzę powodzenia ;).

Z drugiej strony – mięsożerco!!! nie zapominaj o warzywach 🙂

Ze swojej strony oferuję przepisy otagowane jako wegetariańskie i wegańskie 🙂

A Wy spotkaliście się z jakimiś ciekawymi pytaniami dotyczących wegetarianizmu? Albo może macie własne spostrzeżenia w tym temacie? Zapraszam do komentowania 😉