Czym różnią się bliny od placków ziemniaczanych?

Bliny ziemniaczane, albo częściej w polskim języku spotykane placki ziemniaczane silnie wkorzeniły się w kulturę niejednej nacji… Co ciekawe, danie to jako regionalne występuje w Wielkopolsce, na Podlasiu, a ogólnie rzecz biorąc popularne w całej Polsce. Czy zatem możemy powiedzieć, że placki ziemniaczane należą do kuchni polskiej? Tak i nie… Nie tylko w Polsce występują takie placki… We wschodnich rejonach polski przyjęła się nazwa bliny. Występują one w wersji mięsnej i bezmięsnej. Takie same bliny są bardzo popularne w sąsiednich krajach i również znane jako bliny.

Czym różnią się bliny od placków ziemniaczanych?

W gruncie rzeczy receptura jest taka sama lub bardzo zbliżona. Główna różnica polega zatem nie na recepturze, a na wielkości placka i jego grubości. Placki ziemniaczane zwykle są mniejsze i cieńsze, a bliny ziemniaczane grubsze i większe. Czy różnią się w smaku? Trochę tak, cieńsze ciasto na placki ziemniaczane jest bardziej chrupiące. Poza tym w Polsce przyjęło się jeść bliny zarówno na słodko jak i na słono z kolei na Litwie nie spotkałem nikogo kto jadłby słodkie bliny.

Podsumowując placki ziemniaczane i bliny to podobna potrawa, może być wykonana według tej samej receptury, ale z powodu różnicy w przygotowaniu oraz w dodatkach będzie miała inny smak.

Jak zrobić placki ziemniaczane?

Zasada wykonania placków ziemniaczanych jest zawsze taka sama. Do startych ziemniaków i cebuli (za pomocą maszyny tarkującej, lub tarki ręcznej na drobnych oczkach) dodajemy jajka i trochę mąki. W wypadku małych placków ziemniaczanych zlewamy tylko nadmiar wody, mieszamy masę i smażymy na rozgrzanym oleju. Przy blinach trzeba delikatnie wyżąć masę, ponieważ grube ciasto z dużą ilością wody nie usmaży się tak ładnie jak cienkie placki, w których woda (a precyzyjniej mówiąc para wodna, powstała w wyniku wysokiej temperatury) staje się dodatkowo czynnikiem spulchniającym. Przepis na bliny zawarłem tutaj.

Jako Poznaniak mogę powiedzieć, że najlepsze placki ziemniaczane zjecie w Poznaniu – krainie pyr :D. Jako mieszkaniec Litwy zapraszam do Wilna, gdzie zjecie najlepsze bliny 🙂

A żeby było śmieszniej…

Czy wiesz, że…

Popularne w Polsce placki po węgiersku to trzeci wariant tych samych placków ziemniaczanych…

Znacie jeszcze jakieś fajne, regionalne przepisy z masy z surowych ziemniaków? Podzielcie się komentarzem 😉