Jajka smażone z blanszowanymi warzywami

Kontynuujemy zabawę z jajkami 🙂 Dzisiaj lekka i pożywna wersja jajek z zielonymi warzywami. W końcu nie zawsze musimy karmić się świńskim boczkiem i cebulą 😀

Idealna kompozycja aminokwasów zawartych w jajku w połączeniu z witaminami zawartymi w blanszowanych brokułach i brukselce będzie świetną propozycją dla osób dbających o zdrowe żywienie.

Wykonanie potrawy zajmuje jakieś 5 min co jest kolejnym dowodem na to, że wcale nie trzeba spędzić w kuchni całego dnia, żeby zjeść coś wartościowego.

Porcje:
2
Czas:
5 min
Trudność:
Łatwe
Koszt:
Niski
Co potrzebujemy

Składniki:

2 jajka

100g różyczek brokuła

3 główki brukselki

1 łyżka masła

szczypta soli morskiej

1/2 łyżeczki oliwy truflowej

Jak przygotować

Sposób przygotowania:

  1. Różyczki brokuła i brukselkę zblanszować (krótko obgotować, aby nabrały żywej, zielonej barwy, ale pozostały półtwarde), a następnie wybrać z wody i osuszyć.
  2. Różyczki brokuła rozdrobnić na jeszcze mniejsze kawałki i w miseczce wymieszać z roztopionym masłem  i szczyptą soli, a następnie dodać odrobinę oliwy truflowej.
  3. Brukselkę schłodzić w zimnej wodzie (można z dodatkiem lodu) i oddzielić pojedyncze liście.
  4. Jajka usmażyć na patelni z odrobiną masła na średnim ogniu, aż białko zetnie się prawie do końca (jeśli wolisz bardziej ścięte jajka, możesz przykryć patelnię pokrywką).
  5. Podawać z blanszowanymi brokułami i jako dekorację listkami brokułów. Wszystko oprószyć solą morską.

Wskazówka:

Jeśli boisz się przypalić masła podczas smażenia jajek, możesz dodać do niego odrobinę oleju. W ten sposób zwiększysz temperaturę palenia.

Dla ambitnych:

Innym zastosowaniem liści brukselki mogą być gołąbki 😀 Kosztują nie mało pracy, ale na pewno wzbudzą zachwyt znajomych 😉