Wspólne korzenie polsko-litewskie niewątpliwie znajdują odzwierciedlenie również w narodowej kuchni Litwinów. Niemniej istnieje kilka obowiązkowych pozycji, które powinieneś spróbować u naszych sąsiadów. Oto moje propozycje:


1. Chłodnik litewski

W gruncie rzeczy najsmaczniejszy jadłem w Polsce, ale ponieważ na Litwie jest zdecydowanie bardziej popularny, warto go skosztować zwłaszcza w ciepłe letnie dni. W wykonaniu litewskich barów to najczęściej połączenie kefiru, buraków, ogórków i zieleniny w postaci szczypiorku i koperku. Zupa podawana jest na zimno z jajkiem i ziemniakami

2. Zupa rybna

Tak naprawdę zapożyczona z kuchni rosyjskiej, ale ceniona w tym regionie. Tradycyjna zupa rybna robiona jest na głowach rybich, ale na Litwie jest dostępna również szlachetniejsza wersja z łososiem i owocami morza.

3. Cepeliny

Zdecydowanie litewski klasyk. W Polsce spotykane pod nazwą kartacze lub pyzy z mięsem. Jednak litewskie gospodynie wyspecjalizowały się w robieniu tego dania. Charakterystyczną cechą znanych na Litwie cepelinów jest sos robiony często na bazie śmietany oraz skwarków.

4. Kibiny

Receptur na kibiny jest cała masa. Cechą wspólną ich jest półkruche ciasto z mięsnym farszem (orginalnie – krojonym w drobną kostkę) z charakterystycznym warkoczem zaplecionym w miejscu łączenia ciasta. Orginalnie danie Karaimskie.

5. Smażony chleb

Genialny dodatek do piwa. Bez problemu można przygotować go w domu, ale jeśli będziecie mieli możliwość skorzystać z oferty litewskiego baru, śmiało zamówcie ten nie drogi dodatek. Dobra rada: nie kupujcie tego w sklepach. Taki chleb najlepiej smakuje świeżo po usmażeniu