The Best Fluffy Pancakes recipe you will fall in love with. Full of tips and tricks to help you make the best pancakes.
Jedzenie w barach kusi ceną i czasem oczekiwania. I to mimo, że wiele osób jest święcie przekonana, że w takich miejscach posiłki nie mogą być wysokiej jakości. Ale czy naprawdę jest czego się bać? Przeanalizujmy kilka faktów.
Czas wykonania
Szybkie wykonanie potrawy, może wzbudzać podejrzenia. Dzięki czemu zatem możemy spodziewać się szybkiej obsługi?
- Proste menu: nieskomplikowane dania można przygotować naprawdę szybko nawet wtedy, gdy trzeba je wykonać od podstaw. Jeśli menu nie jest bardzo rozbudowane, nie ma problemu, żeby kucharz przygotowywał kilka zamówień w jednym czasie, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę wspólne elementy dania (surówki, ziemniaki, frytki).
- Podział obowiązków. Trzeba pamiętać, że w domu gotujesz sam. Często sam też musisz posprzątać w mieszkaniu i nakryć do stołu. Na kuchni Twoje zamówienie realizuje zespół, a nie jedna osoba. Podział obowiązków na kuchni znacznie przyśpiesza pracę. Ćwiczenie: poproś żonę lub męża, żeby obrała kartofle i zobacz ile czasu zaoszczędzisz 😉
- Doświadczona załoga: doświadczona załoga odpowiednio przygotuje się do pracy, aby od pierwszego gościa pracować efektywnie. Wywary, zupy, marynaty itp. można wykonać wcześniej. Doświadczony kucharz jest w stanie przewidzieć z dużym przybliżeniem w jakie produkty musi się zaopatrzyć na początku pracy, aby w ciągu dnia płynnie realizować zamówienia.
- Dobrze dobrany sprzęt kuchenny. Prawidłowo zorganizowana kuchnia to nie wystarczająco duża ilość mikrofali. Wbrew pozorom istnieje mnóstwo innych sposobów na szybkie przyrządzenie potraw. Odpowiednie urządzenia grzewcze i podgrzewcze tj. bemary, salamandry, piece konwekcyjno-parowe itp. znacznie przyśpieszają pracę. I jeszcze jedno. Odgrzewanie dania nie tylko psuje smak, ale jest nie praktyczne. Często zabiera niemalże tyle samo czasu co przygotowanie nowej smacznej potrawy.
Niska cena.
- Zwyczajnie w świecie jest efektem wystarczająco dużego obrotu i konkurencji, a nie najtańszych produktów. Ale nie martw się… Właściciel lokalu przeprowadził kalkulacje i wie, że nie traci na interesie.
- Pamiętaj też, że produkty zostały nabyte w cenie hurtowej. Bywa też, że zyski z indywidualnych gości nie są priorytetem. Główny zysk może pochodzić z imprez okolicznościowych.
Świeżość produktów.
Ta część w pełni zależy od kucharza. Na szczęście większość restauratorów i szefów kuchni zdaje sobie sprawę, że branie towarów niskiej jakości lub z krótkim terminem przydatności do spożycia oznacza straty dla lokalu. Stąd produkty, które przyjmuje kuchnia są zwykle świeże. Zadaniem kucharza zaraz po przyjęciu towarów będzie jak najszybsze magazynowanie w odpowiednich warunkach, a następnie przetworzenie.
Aby zabezpieczyć żywność, a zwłaszcza mięso, może on zastosować dwie metody:
- marynowanie (nie tylko nada potrawie wyśmienity smak, ale również pozwoli przechować żywność trochę dłużej bez skutków ubocznych) oraz
- mrożenie – stosowane głównie do produktów, które przyjeżdżają zamrożone lub nie cieszą się zbytnią popularnością (np. z racji ceny), a mają swoje miejsce w menu.
Podsumowując: produkty nawet w niewielkich lokalach zazwyczaj są świeże (nawet, jeśli zostały zamrożone).
Z czego zatem wynikają zatrucia? Najprawdopodobniej z braku higieny pracy kucharza. Niestety nie zawsze łatwo o dobry personel.
Dobra rada: odwiedzaj sprawdzone miejsca z dobrą renomą niezależnie czy to bar czy restauracja.