Najbardziej znanym zastosowaniem palnika w kuchni jest karmelizacja… Ale czy rzeczywiście warto tracić pieniądze na urządzenie, które raz na przysłowiowy „ruski rok” posłuży nam do przyrządzenia kremu brulee?

Jeśli nabyłeś palnik i nie wiesz do czego go wykorzystać, przeczytaj ten artykuł. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem i nie wiesz czy warto… Przeczytaj ten artykuł. W każdym innym wypadku… Też to zrób:)

Oto kilka zastosowań palnika gazowego:

Karmelizacja

Najbardziej znana funkcjonalność. Karmelizować można jednak nie tylko krem brulee. Używając odpowiedniej marynaty z dodatkiem np. miodu i palnika można nadać potrawie nie tylko wyjątkowy smak, ale także świetny wygląd.

Opalanie

Praktycznym zastosowaniem może być opalanie, chociażby kurczaka z pozostałych piór. Ale opalanie może mieć szersze znaczenie. Przydatne będzie również po wędzeniu niektórych potraw zimnym dymem. Nada potrawie efekt kopcenia.

Prażenie

Z wykorzystaniem palnika i metalowej miski lub blaszki do pieczenia (Uwaga: metal się nagrzewa:)) można szybko uprażyć, orzeszki czy pestki. Przy małych ilościach może być to wygodniejsze niż prażenie na patelni czy w piekarniku.

Opiekanie

Jeśli potrzebujesz szybko zapiec ser na gorącym daniu nie musisz wykorzystywać piekarnika. Jest to szczególnie ważne, kiedy nie chcesz poddawać dalszej obróbce cieplnej dania.

 

Znacie jeszcze jakieś ciekawe zastosowanie palnika ręcznego? Podzielcie się nim w komentarzu:)