The Best Fluffy Pancakes recipe you will fall in love with. Full of tips and tricks to help you make the best pancakes.

Idealny polski kotlet schabowy

Czym jest dla Ciebie idealny schabowy? Chrupiąca skórka? Odpowiednia proporcja panierki i mięsa? Czy może smak dzieciństwa?

Wszystkie te czynniki wpływają na ostateczny smak dania. Często jednak zapomina się o najważniejszym. Tradycyjny polski schabowy to przede wszystkim mięso. Nie zawsze łatwo jest dostać dobry schab wieprzowy. Na smak mięsa (zakładamy, że zawsze jest świeże) wpływają czynniki, których rozpoznanie może być trudne lub nawet niemożliwe tj.: sposób odżywiania zwierzęcia, jego wiek, sposób hodowli czy nawet późniejsze przechowywanie mięsa.

Niezależnie od tego istnieje sposób, aby wyrównać smak mięsa do stałego, bliskiego ideału poziomu. Poniższy przepis podpowie wam jak zrobić kruchego, chrupiącego i naprawdę smacznego tradycyjnego schabowego.

Tradycyjny polski kotlet schabowy w kawiarni Sakwa – Wilno
[atrybutyPrzepisu pr_porcje=”4″ pr_czas=”30 min” pr_trudnosc=”Łatwe” pr_koszt=”Niski”]

Składniki:

  • 700g schabu wieprzowego
  • 1 szklanka mleka
  • mała cebula
  • sól, pieprz
  • smalec
  • masło

Panierka:

  • 2 jajka
  • mąka
  • bułka tarta
Jak przygotować

Sposób wykonania:

  1. Mięso oczyść z białej błony i sporcjuj na cztery równe kawałki.
  2. Rozbij na grubość ok 1 cm (jeśli schab był cienki i po sporcjowaniu wyszły małe i grube kotlety, możesz każdy kawałek rozciąć po środku nie docinając do końca i rozłożyć. Łatwiej będzie go rozbić).
  3. Każdy z kotletów posól i popieprz, a następnie zalej mlekiem z dodatkiem cebuli pokrojonej w piórka. Pozostaw w lodówce na ok 1 godz.
  4. Przygotuj panierkę w trzech miseczkach oddzielnie: mąka, jajka, bułka tarta.
  5. Wyjmij kotlety z mleka.
  6. Panieruj zaczynając od mąki przez jajko i bułkę tartą, a następnie smaż na rozgrzanej patelni ze smalcem na niezbyt silnym ogniu (tłuszczu powinno być mniej więcej do połowy schabu)
  7. Pod koniec smażenia dodaj na patelnię odrobinę masła.

Uwaga!

Podczas smażenia mięsa nie należy nakłuwać. Spowoduje to utratę soków z mięsa i sprawi, że będzie twarde.

Podziel się swoją opinią
Paweł Zieliński

Paweł Zieliński

Od 2007 roku działam w gastronomii. Jestem przekonany, że każdy może gotować, choć nie każdy musi mieć do tego dar. Niezmiennie wyznaję zasadę "przez żołądek do serca", z która zgadza się moja żona...

4 komentarze

    • Rafale, dziękuję za komentarz. Jeśli kwestia dotyczy glutenu to nie używają również bułki tartej. W innym wypadku oczywiście istnieją różne gusta. Niektórzy nie używają wcale mąki, inni dodają ją do jajek lub mieszają z bułką tartą. Czasem warto wypróbować kilka metod i ocenić, której efekt nam się najbardziej spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *